Ερασιτέχνης

Αποχαιρέτησε την Ευρώπη με ψηλά το κεφάλι ο Παναθηναϊκός

Ολοκλήρωσε την παρουσία της στην Ευρώπη η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού που ύψωσε ανάστημα κόντρα στο φαβορί του θεσμού του Challenge Cup την ιταλική Κιέρι, παρά το γεγονός ότι λύγισε στις λεπτομέρειες με 2-3.

Εκτός συνέχειας του Challenge Cup γυναικών έμεινε ο Παναθηναϊκός, καθώς το «τριφύλλι» ηττήθηκε με 2-3 σετ και στο δεύτερο παιχνίδι κόντρα στην Κιέρι και σε συνδυασμό με την ήττα του πρώτου αγώνα με 3-0 στην Ιταλία, μπήκε τέλος στην πορεία του στο θεσμό.

Οι «πράσινες» γνώριζαν εξαρχής ότι είχαν δύσκολο έργο μπροστά τους, μετά την ήττα με 3-0 στην Ιταλία και έγινε ακόμα πιο δύσκολο όταν έχασαν εύκολα το πρώτο σετ με 14-25. Ωστόσο τα κορίτσια του «τριφυλλιού» κατάφεραν να ανακτήσουν ψυχολογία, παίρνοντας το δεύτερο σετ με 25-20.

Στο τρίτο σετ οι ανώτερες και πιο ποιοτικές Ιταλίδες «σφράγισαν» την πρόκριση τους στην επόμενη φάση του Challenge Cup μετά το 25-19, με το οποίο διαμορφώθηκε το 1-2 στα σετ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο Παναθηναϊκός με 25-22 κατέκτησε το τέταρτο σετ, ισοφαρίζοντας σε 2-2, αλλά στο τάι μπρέικ η Κιέρι με 10-15, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-3 σετ και την πρόκριση στην προημιτελική φάση του θεσμού.

Τα σετ: 14-25, 25-20, 19-25, 25-22, 10-15.