Παναθηναϊκός: Τα έδωσε όλα, αλλά στο τέλος προδόθηκε από διαιτησία και έλλειψη λύσεων

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε συνεπής, έκανε συγκλονιστική εμφάνιση αλλά στο τέλος, διαιτησία και έλλειψη συγκέντρωσης και λύσεων, του στέρησαν τις ελπίδες για τον τίτλο κόντρα στον Ολυμπιακό που τον κατέκτησε επικρατώντας (87-83).

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε συνεπής, έκανε συγκλονιστική εμφάνιση αλλά στο τέλος, διαιτησία και έλλειψη συγκέντρωσης και λύσεων, του στέρησαν τις ελπίδες για τον τίτλο κόντρα στον Ολυμπιακό που πήρε τον τίτλο επικρατώντας (87-83).

Το «τριφύλλι» ξεκίνησε με καλό ρυθμό στην επίθεση και γρήγορη κυκλοφορία μπάλας,  καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα με 6-14 στο 4’, αφού οι Αλεξανδρή και Χριστινάκη ήταν «ζεστές» πίσω από τα 6,75.

ΜΠΑΜ με Χαντάβα!
ΜΠΑΜ με Χαντάβα! 773 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Ο Παναθηναϊκός μεγάλωσε τη διαφορά ακόμα και στο +10 (6-16 στο 5’) την οποία και διατήρησε στη συνέχεια (16-26 στο 8’), αφού η Αλεξανδρή έκανε σημαντική δουλειά και στη δημιουργία εκτός από το σκοράρισμα «ταΐζοντας» την Πότερ.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν καλή, ωστόσο η «πράσινη» επίθεση άγγιζε το τέλειο με αποτέλεσμα το «τριφύλλι» να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος 24-33.

Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε «καυτός» και στα πρώτα 2:30 λεπτά του δεύτερο δεκαλέπτου, αλλά και βελτιωμένος αμυντικά όπου προηγήθηκε με +16 (24-40), αναγκάζοντας τον τεχνικό του Ολυμπιακού να καλέσει τάιμ αουτ. Με καλάθι της Παυλοπούλου το σκορ έγινε 24-42 στο 14’, ενώ και πάλι η αρχηγός του Παναθηναϊκού διαμόρφωσε το 28-48 στο 15’, φτάνοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στο +20.

Το «τριφύλλι» έφτασε τους 50 πόντους αλλά κόλλησε, δίνοντας το δικαίωμα στις γηπεδούχες να «χτυπήσουν» κοντά στο καλάθι και να μειώσουν σε 40-50 στο 19’, τρέχοντας ένα επιμέρους 12-2 από το 28-48. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί προβάδισμα 13 πόντων 42-55.

Το «τριφύλλι» είχε καλή εκκίνηση και στο τρίτο δεκάλεπτο και με σερί 2-6 προηγήθηκε με 44-61 στο 23’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ωστόσο οι «πράσινες» έχασαν τον προσανατολισμό τους και επέτρεψαν στις «ερυθρόλευκες» να αντεπιτεθεί και να μειώσει αρχικά σε 55-64 στο 26’.

Οι γηπεδούχες έχοντας το μομέντουμ με το μέρος τους έφεραν τούμπα το ματς πλησιάζοντας στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στους τρεις (69-72), με την Αγιούσο να κάνει μεγάλη ζημιά στο «τριφύλλι» έχοντας φτάσει τους 21 πόντους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάπως νευρικά το τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο η ποιότητα της Χριστινάκη βοήθησε τον Παναθηναϊκό να μεγαλώσει το προβάδισμά του σε 69-77 στο 32’, αφού οι «πράσινες» είχαν κρατήσει χωρίς πόντο τον Ολυμπιακό στο ίδιο διάστημα.

Οι ρόλοι γρήγορα αντιστράφηκαν, αφού το «τριφύλλι» ήταν αυτό που ταλαιπωρήθηκε στη συνέχεια από την άμυνα του Ολυμπιακού, ο οποίος με σερί 6-0 μείωσε 75-77 και η Ελένη Καπογιάννη κάλεσε τάιμ άουτ 6:19 πριν το τέλος του αγώνα. Η Γκούσταφσον έφερε το ματς στα ίσια (77-77), απομένοντας 5:06 για το τέλος του αγώνα.

Με τρίποντο της Σπυριδοπούλου ο Ολυμπιακός προσπέρασε 82-79 στο 38’, οι «πράσινες» ήταν άστοχες στις επόμενες κατοχές και η Γκούσταφσον από κοντά «έγραψε» το 84-79, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς, 50’’ πριν το τέλος, με το σκορ στο φινάλε να διαμορφώνεται (87-83) υπέρ της ομάδας του Πειραιά που κατέκτησε τον τίτλο με 4-1 νίκες

Τα δεκάλεπτα: 24-33, 42-55, 69-72, 87-83.

Ολυμπιακός (Νίκλας): Σταμολάμπρου 1, Αγιούσο 21 (3), Σπυριδοπούλου 9 (3), Σύρρα, Γκούσταφσον 22, Νικολοπούλου 13 (1), Δίελα 2, Σουκ 9.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ζιάκα, Κωτούλα, Παυλοπούλου 11 (1), Πότερ 13, Σωτηρίου 5, Αλεξανδρή 14 (2), Χριστινάκη 19 (1), Κάρτερ 14 (2), Θεοδωρομανωλάκη 3 (1), Χαιριστανίδου 4.