Παναθηναϊκός: Black out και όλα θα κριθούν στην έδρα της ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια σίγησε με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να βρει αποθέματα ενέργειας, να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 3-1. Όλα θα κριθούν στο τελευταίο ματς στην έδρα της Ένωσης με τη σειρά να είναι στο 1-1.

Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια σίγησε, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να βρει αποθέματα ενέργειας, να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 3-1. Όλα θα κριθούν στο τελευταίο ματς στην έδρα της Ένωσης με τη σειρά να είναι στο 1-1.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ ήταν αυτή που προηγήθηκε με 2-6, αναγκάζοντας τον Γιάννη Καλμαζίδη να πάρει άμεσα το πρώτο του τάιμ άουτ. Οι «πράσινες» βελτιώθηκαν και αφού σταδιακά μείωσαν τη διαφορά στη συνέχεια προσπέρασαν με 12-9.

Η «Ένωση» πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σετ (17-18), αλλά με σερί 3-0, το «τριφύλλι» προηγήθηκε 20-18, μπαίνοντας στην τελική ευθεία. Το 24-24 έστελνε το σετ πέραν των 25 πόντων και ο Παναθηναϊκός, όντας ψύχραιμος κατάφερε να φτάσει στο 27-25 και να κάνει το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ αλλά στο γρήγορο προβάδισμα που πήρε (3-1), η ΑΕΚ απάντησε άμεσα (6-8). Με την Παπαφωτίου στο σερβίς το «τριφύλλι» έφτασε στο +3 (12-9), το οποίο διατήρησε έως το 18-15.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενες αντεπιτέθηκαν και προηγήθηκαν με 19-20. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 24-24, αλλά η ΑΕΚ με δύο σερί πόντους διαμόρφωσε το 24-26 και το 1-1 στα σετ.

Η εικόνα στο τρίτο σετ δεν ήταν διαφορετική από αυτή των άλλων δύο. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά με +3 στο 13-10, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 19-19 και προσπέρασε με 21-22. Οι «πράσινες» απάντησαν για το 23-22, όμως ξανά η ΑΕΚ έτρεξε σερί 3-0 και με 23-25 πήρε κεφάλι στα σετ.

Στο τέταρτο σετ η ψυχολογία ήταν με την πλευρά της ΑΕΚ που από νωρίς μπήκε σε θέση οδηγού, την ώρα που ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να βρει τις λύσεις για να φέρει τούμπα την κατάσταση.

Η «Ένωση» κατάφερε να προηγηθεί με 17-21, αλλά οι «πράσινες» μείωσαν σε 21-22. Το μπλοκ όμως της ΑΕΚ και κάποια λάθη στην επίθεση του Παναθηναϊκού ήταν εκείνα που διαμόρφωσαν το 23-25 και το τελικό 1-3 στα σετ.

Τα σετ: 27-25, 24-26, 23-25, 23-25.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 10 (10/30 επ., 69% υπ. – 36% άριστες), Γκρότους 14 (13/22 επ., 1 μπλοκ, 80% υπ. – 27% άριστες), Παπαφωτίου 5 (1/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανθούλη 19 (17/48 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρος 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μέντιτς 12 (11/17 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 26% υπ. – 24% άριστες), Τζαγκαράκη (λ), Χατζηευστρατιάδου 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ), Νικολογιάννη, Μεταξά.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 16 (16/32 επ., 49% υπ. – 38% άριστες), Καλαντάτζε 11 (8/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 1 (1/2 επ.), Καλντερόν 18 (13/26 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σίλβα 23 (19/38 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουλίκοβα 9 (3/9 επ., 6 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 63% υπ. – 24% άριστες), Ξηντάρα, Βλαχάκη, Ξανθοπούλου.