Οι «πράσινες» του κόουτς Καλμαζίδη επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα στη Volley League και με πολύ καλή απόδοση στο μεγαλύτερο μέρος πήραν μια σημαντική νίκη που τις φέρνει στους 8 βαθμούς.

Μεγάλη ήταν η συνεισφορά των  Άτκινσον (27π.) και Καρκάσες (21π.) που πήραν πάνω τους το μεγαλύτερο μέρος των επιθέσεων.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 12-12, όταν οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν να αποκτούν διαφορά (12-16). Οι «πράσινες» μείωσαν σε 20-21 αλλά τελικά βρέθηκαν πίσω με 0-1 σετ (21-25).

ΠΡΑΣΙΝΗ ΤΡΕΛΑ και 27ο πρωτάθλημα στου Ρέντη για τον τρομερό Παναθηναϊκό!
ΠΡΑΣΙΝΗ ΤΡΕΛΑ και 27ο πρωτάθλημα στου Ρέντη για τον τρομερό Παναθηναϊκό! 3.213 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί και να χτίζει από νωρίς διαφορά ασφαλείας (13-7), την οποία διατήρησε για την ισοφάριση σε 1-1 (25-15).

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε το «τριφύλλι» και στη συνέχεια, παίρνοντας το προβάδισμα (16-11) για να φτάσει στην κατάκτηση του σετ (25-19) και στο προσπέρασμα 2-1.

Παρόλο που το ξεκίνημα του ΠΑΟ στο τέταρτο σετ ήταν καλό (6-4), ο Ολυμπιακός κατάφερε να φέρει το σκορ στα ίσα (8-8) και να περάσει μπροστά με +7 (10-17) για να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο τελευταίο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το +3 (8-5) του Παναθηναϊκού με δύο συνεχόμενους πόντους από τη Σάμανταν. Οι «πράσινες» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο (11-8) και παρόλο που οι φιλοξενούμενες μείωσαν στον πόντο (14-13) η Άτκινσον «τέλειωσε» το ματς.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Αρβανίτης, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 12-16, 18-21, 21-25

2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-14, 25-15

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-19

4ο σετ: 8-7, 10-16, 15-21, 19-25

5ο σετ: 5-4, 10-7, 12-10, 15-13

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 69 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-15, 25-19, 19-25, 15-13) σε 120′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 21 (19/42 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ. – 29% άριστες), Άτκινσον 27 (23/55 επ., 4 μπλοκ), Παπαφωτίου 6 (1/2 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Σάμανταν 10 (8/20 επ., 2 μπλοκ), Μεταξά 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 3 (3/8 επ., 17% υπ. – 17% άριστες) / Ρόγκα (λ, 48% υπ. – 30% άριστες), Κελεσίδη, Γκρότους 8 (8/15 επ., 62% υπ. – 50% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 10 (5/31 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 32% άριστες), Καράρο 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρούση 8 (7/11 επ., 1 άσσος), Εμμανουηλίδου 10 (9/19 επ., 1 μπλοκ), Κούμπουρα 14 (13/42 επ., 1 άσσος), Μλεΐνκοβα 23 (22/46 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 23% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 31% υπ. – 25% άριστες), Σαμπάτη (λ), Τσιτσιγιάννη 1 (1/3 επ.), Τάνη.

Ο Γιάννης Καλμαζίδης είπε: «Έγινε ένα σκληρό ματς όπως πάντα με τον Ολυμπιακό και θεωρώ και ποιοτικά δεν είμαστε αυτή την εποχή στο τοπ επίπεδο μας. Γίνανε αρκετές καλές φάσεις και καλό ματς. Αυτή την περίοδο οι ομάδες δεν έχουν δέσει. Είμαστε χαρούμενοι που ανακάμψαμε και είμαστε ευτυχείς  για αυτό.

Θεωρώ ότι σήμερα είχαμε αρκετές ευκαιρίες να παίξουμε πρώτο χρόνο και σίγουρα και ο αντίπαλος εμπόδισε την ανάπτυξη μας. Οι προπονητές οφείλουμε να είμαστε τετράγωνοι στο μυαλό μας, εμείς βλέπουμε τεχνικά και τακτικά τι γίνεται στο γήπεδο όχι τόσο την προϊστορία».

H Πέννυ Ρόγκα ανέφερε: «Η αλήθεια είναι ότι έλειπα από τις περισσότερες προπονήσεις, έκανα μόνο μια και γυμναστήριο. Είμαστε έτοιμες όλες οι παίκτριες ανά πάσα ώρα και στιγμή. Συγχαρητήρια και στον Ολυμπιακό που έχει αξιόμαχο σύνολο και θα γίνει ένα ωραίο πρωτάθλημα.

Δουλεύουμε καθημερινά και έχουμε ψηλές παίκτριες στην μπροστά ζώνη και το μπλοκ άμυνα με το καλό σερβίς μπορεί να πάρει ματς . Η ομάδα δεν έχει δείξει ακόμα που μπορεί να φτάσει. Είχαμε κάποιες απουσίες χωρίς να είναι δικαιολογία αυτό, ωστόσο μπορούμε να ανέβουμε.

Όποια ομάδα και να παίζει με τον πρωταθλητή θέλει να τον κερδίζει. Είμαστε έμπειρες αθλήτριες και μπορούμε να διαχειριστούμε όλη αυτή την πίεση. Το πρωτάθλημα έχει μακρύ δρόμο, η εμφάνιση με την ΑΕΚ μας ταρακούνησε. Οι ήττες είναι διδακτικές και από δω και πέρα έχουμε καλή ψυχολογία»