Παναθηναϊκός AKTOR: Δυσκολεύτηκε απέναντι στον ΠΑΟΚ, αλλά έκανε το 10/10 το “τριφύλλι”

Ο Παναθηναϊκός AKTOR τα βρήκε σκούρα σε μεγάλο διάστημα του αγώνα απέναντι στον ΠΑΟΚ, αλλά εν τέλει επικράτησε 97-85 του δικεφάλου του βορρά και έκανε το 10/10 στη stoiximan basket league μπροστά σε 9.000 οπαδούς του. Νταμπλ - νταμπλ ο Μήτογλου (19 π., 10 ρ.), 21 πόντους είχε ο Ναν.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Εργκίν Αταμάν τα βρήκε σκούρα. Παρά τους 14 πόντους του Ναν και τις 7 ασίστ του Σλούκα, ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά των πράσινων και ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο διάστημα του ημιχρόνου.

Οι «πράσινοι» σοβαρεύτηκαν στα μισά της δεύτερης περιόδου και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 45-45.

buzzer beater» του Μπελιάουσκας ολοκληρώθηκε το 1ο ημίχρονο" />

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός άρχισε να πατάει το γκάζι. Με τρίποντο από Σλούκα, Ναν και καλάθι του Καλαϊτζάκη το σκορ έγινε 60-50 για ένα 15-5 του τριφυλλιού. Η διαφορά μεγάλωνε με τους πράσινους να έχουν πλέον σοβαρευτεί και να αποδίδουν καλό μπάσκετ στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Ο Καλαϊτζάκης έκανε το 66-50. Οι Θεσσαλονικείς μείωσα σε 70-62. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 74-62 έπειτα από κάρφωμα του Μήτογλου.

Ο ΠΑΟΚ το πάλεψε και στα 6 λεπτά πριν από το τέλος μείωσε σε 80-77 με τον Έργκιν Αταμάν να έχει πολλά παράπονα από τους παίκτες του. Ο Μπαλτσερόφκσι πήγε στις βολές για το 82-77, φτάνοντας τους 11 πόντους. Ο ΠΑΟΚ μείωσε ξανά βλέποντας τον Παναθηναϊκό να χαλαρώνει και το σκορ έγινε 82-80. Ο Βιλντόζα με τρίποντο έκανε το 85-80 και ο Ναν με κάρφωμα έκανε το 87-80. Ο Σλούκας σκόραρε για το 89-80 φτάνοντας τους 11 πόντους κι αυτός. Οι πράσινοι «καθάρισαν» το παιχνίδι, αντιμετωπίζοντας προβλήματα σε μεγάλη διάρκεια του αγώνα και έκανε το 10/10 στη stoiximan basket league. Το τελικό σκορ ήταν 97-85.