Ηττήθηκε από την Γκντίνια και πάει για «τελικό» στην Πολωνία ο Παναθηναϊκός

Η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού πάλεψε απέναντι στην πολωνική Άρκα Γκντίνια στον Χολαργό, ωστόσο γνώρισε την ήττα 66-56 και αναζητά μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ματς των playoffs προκειμένου να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι «πράσινες» θα πρέπει να κερδίσουν με +11 στην Πολωνία για να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικο η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι νευρικές και τη Γκντίνια να βρίσκει ωστόσο περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα, φτάνοντας στο 17-9 στο τέλος της περιόδου.

ΜΠΑΜ με Χαντάβα!
ΜΠΑΜ με Χαντάβα! 1.571 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε δραματικά και οι φιλοξενούμενες πέτυχαν double score με 13-26 περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Η Τζόουνς με γκολ-φάουλ έκανε το 18-28, ενώ η ίδια παίκτρια το έφτασε στο 21-28 που ήταν τελικά και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «πράσινες» μείωσαν σε 26-33 κι εν συνέχεια σε 29-36 με τη Τζόουνς να μειώνει στους επτά (44-37) και την περίοδο να κλείνει στο 48-21 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η Παυλοπούλου μάζεψε εκ νέου τη διαφορά στο 43-48 ενώ η Τζόουνς μείωσε και πάλι σε 47-52 φτάνοντας τους 20 πόντους. Η Σωτηρίου με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 51-59 στα 2.30 λεπτά πριν τη λήξη αλλά το τελικό αποτέλεσμα ήταν 56-66.

Δεκάλεπτα: 9-17, 21-28, 41-48, 56-66

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Αλεξανδρή 2, Αλέιν 14, Τσβίτκοβιτς 4, Τζόουνς 23(2), Παυλοπούλου 9(1), Χαιριστανίδου, Σωτηρίου 4, Σταμολάμπρου, Θεοδωρομανωλάκη.