Νίκησε Άρη και πέρασε στον τελικό ο Παναθηναϊκός

Οι Πράσινοι παίζοντας καλό μπάσκετ επικράτησαν με 81-68 του Άρη και πέρασαν στον τελικό του Super Cup.

Οι «πράσινοι» μπήκαν χαλαροί στο πρώτο δεκάλεπτο, επιτρέποντας στην ομάδα της Θεσσαλονίκης να ακολουθεί στο σκορ. Από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα ανέβασαν την ενέργεια τους στην άμυνα, πάτησαν το… γκάζι στην επίθεση και έφτασαν με άνεση στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κέντρικ Ναν με 16 πόντους, ενώ στους διακριθέντες των «πρασίνων» ήταν και ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (11π., 2ρ., 2ασ.). Για τον Άρη, κορυφαίος ήταν ο Λευτέρης Μποχωρίδης (16π., 2ρ., 2ασ.), ενώ πολύτιμες βοήθειες πρόσφερε ο Μανώλης Χατζηδάκης (10π., 2ρ.)

Πλέον οι «πράσινοι» θα περιμένουν το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Περιστέρι για να μάθουν τον αντίπαλό τους στον αυριανό (29/9, 20:30) τελικό.

Ο αγώνας

POPULAR NOW Η επιστολή της ΚΑΕ Ολυμπιακός για να μην πάει στο Καλλιμάρμαρο ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος (video)

Ο Παναθηναϊκός άρχισε τον αγώνα με τους Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ, ενώ οι πέντε πρώτοι του Άρη ήταν οι Ντε Τζούλιους, Μποχωρίδη, Νόλεϊ, Μαντζούκα και Μπανκς.

Οι πρώην «πράσινοι» Μαντζούκας και Μποχωρίδης ήταν εύστοχοι πίσω από τα 6,75μ., βάζοντας έτσι σε θέση οδηγού τον Άρη με 2-6 στο 2’. Στο ίδιο διάστημα, το «τριφύλλι» προσπαθούσε να βάλει την μπάλα στη ρακέτα, θέλοντας να εκμεταλλευτεί τον Λεσόρ. Ο Άρης συνέχισε να είναι εύστοχος απέναντι στην όχι και τόσο ενεργητική άμυνα του Παναθηναϊκού, ενώ ο Λεσόρ «καθάριζε» στην επίθεση για τους «πράσινους», οι οποίοι ωστόσο παρέμεναν πίσω στο σκορ μέχρι να συνδεθεί για πρώτη φορά με το καλάθι ο Ναν, δίνοντας το πρώτο προβάδισμα στο «τριφύλλι» (11-10 στο 6’). Ο Αμερικανός… ζεστάθηκε για τα καλά, φτάνοντας γρήγορα τους 8 πόντους (16-13 στο 8’), όμως ο Άρης παρέμενε ανταγωνιστικός, καταφέρνοντας να φέρει και πάλι το σκορ σε ισορροπία στο τέλος της πρώτης περίοδο (20-20). Όπλο των «κιτρινόμαυρων» ήταν το μακρινό σουτ, σουτάροντας με 4/6 τρίποντα (66%).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άταμαν διατήρησε τον Ναν στην πεντάδα, τον οποίο και πλαισίωσε με τους Σλούκα, Καλαϊτζάκη, Ερνανγκόμεθ και Γιούρτσεβεν. Οι «πράσινοι» έδωσαν περισσότερη προσοχή στην άμυνα και τρέχοντας επιμέρους 8-2, προηγήθηκαν με 28-22 στο 13’. Ο Άρης είχε χάσει την επαφή του με το καλάθι και αυτό συνέβαλε στο να διατηρηθεί το «πράσινο» προβάδισμα (32-24 στο 15’), χωρίς το παιχνίδι να είναι ιδιαίτερα ποιοτικό. Στο 16’ ο Γιούρτσεβεν κάθισε στον πάγκο (στη θέση του ο Λεσόρ) έχοντας προλάβει να δώσει 5 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ σε περίπου 6 λεπτά συμμετοχής. Οι «πράσινοι» δε δυσκολεύονταν να διαχειριστούν το προβάδισμά τους, το οποίο και αύξησαν στο +9 (37-28 στο 18’), παρά τις συνεχείς αλλαγές σχημάτων από τον Καστρίτη, αλλά και την αστοχία τους στα τρίποντα (2/10). Στην τελική ευθεία για το ημίχρονο, ο Γκριγκόνις συνέβαλε για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα του τυπικά γηπεδούχου Παναθηναϊκού (42-30), για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με τη διαφορά στο +14 (44-30).

Στην τρίτη περίοδο για πρώτη φορά στον αγώνα η διαφορά έφτασε το +15 (47-32 στο 22’) για τον Παναθηναϊκό, που έχοντας δίδυμο στα γκαρντ του Σλούκα και Ναν λειτουργούσε εξαιρετικά στην επίθεση. Ως αποτέλεσμα η διαφορά πλησίασε τους 20 πόντους (56-37 στο 24’) και τους ξεπέρασε (60-39 στο 26’), με καλάθι του Μήτογλου. Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό, αλλά αυτό δεν επηρέαζε στο ελάχιστο τον Παναθηναϊκό, που είχε περιορίσει αισθητά τον Άρη, ο οποίος είχε περισσότερα λάθη (15) απ’ ότι ασίστ (13). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 66-46, ενώ νωρίτερα η διαφορά είχε φτάσει στο +22 για τον κυρίαρχο Παναθηναϊκός, ο οποίος ουσιαστικά είχε «καθαρίσει» τη νίκη και την πρόκριση.

Η τέταρτη περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Άταμαν απέσυρε τους Ναν, Μήτογλου και Λεσόρ, δίνοντας χρόνο στους Καλαϊτζάκη, Παπαπέτρου και Γιούρτσεβεν. Με το σκορ στο 75-52 στο 34’, ο κορυφαίος του Άρη, Λευτέρης Μποχωρίδης υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Έρνανγκόμεθ και έτσι ο Έλληνας γκαρντ αποχώρησε για τα αποδυτήρια, αφού στο πρώτο μέρος είχε δεχτεί τεχνική ποινή. Πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα ο Ισπανός κάθισε και αυτός στον πάγκο να παίξει και ο Σαμοντούροβ, ενώ στο ματς είχε μπει και ο Μωραΐτης αντί του Σλούκα. Η διαφορά είχε παγιωθεί στους 20 πόντους (77-57 στο 37’), τη στιγμή που το ματς δεν είχε κάτι άλλο να προσφέρει. Έτσι, ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με τελικό σκορ 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 44-30, 66-46, 81-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Γκραντ 8 (4 ασίστ), Ναν 16 (1/1 δίποντο, 4/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεσόρ 8 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκριγκόνις 7 (1), Μήτογλου 4 (2/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλαϊτζάκης 11 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές), Μωραΐτης 1, Σλούκας 9 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Σαμοντούροβ 2, Παπαπέτρου 4, Ερνανγκόμεθ 3, Γιούρτσεβεν 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 11 (3/3 δίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Νόλι 2, ΝτεΤζούλιους 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαντζούκας 6 (0/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τολιόπουλος 3 (1/5 σουτ), Χατζηδάκης 10 (3/3 δίποντα, 4/5 βολές), Γκιουζέλης 2, Πουρλίδας 6 (2), Γούντμπερι, Ρόμπερτς 7 (3/3 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/35 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 22/30 βολές, 37 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 14 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη, 16 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 15/28 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 14/15 βολές, 27 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 5 επιθετικά), 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 19 λάθη, 30 φάουλ