Κακή βραδιά στο Παρίσι και πρώτη ήττα για τον Παναθηναϊκό

Ανώμαλη προσγείωση για τον Παναθηναϊκό στο Παρίσι. Οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν κάκιστοι σε άμυνα και επίθεση για 34 λεπτά, έχασαν πολλά ριμπάουντ και την στιγμή που μείωσαν ορισμένες διαιτητικές αποφάσεις, βοήθησαν την σταχτοπούτα της Euroleague, Παρί, να πανηγυρίσει τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της (84-80) στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής. Απίθανος Λεσόρ με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ που δεν ήταν αρκετά. Εξαιρετικός και ο Μπράουν, σε ρηχά νερά κινήθηκε ο Κέντρικ Ναν.

Στη Μαδρίτη την Πέμπτη ο Παναθηναϊκός για ματς με τη Ρεάλ, σε μια επανάληψη του περσινού τελικού. Στο 2-1 το πράσινο ρεκόρ.

To ματς:

Δυναμικό το ξεκίνημα στο ματς με τις δυο ομάδες να είναι αρκετά εύστοχες και τους πράσινους να προηγούνται στο ξεκίνημα με 9-7. Οι γηπεδούχοι, με ένα, καθόλου βολικό, παιχνίδι “run & gun” και με τρομερή ευστοχία, κυρίως από τον Ιφί, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Παναθηναϊκού ξεφεύγοντας στο +5 (14-9). Λορέντσο Μπράουν και Ματίας Λεσόρ, κουβαλούσαν τον Παναθηναϊκό, σε αντίθεση με την Παρί που χρειαζόταν τα τρομερά σουτ από τους Σορτς και Ιφί για να πάει και πάλι σε διαφορά τεσσάρων πόντων, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 21-19.

Η Παρί, στην εκκίνηση του δευτέρου δεκαλέπτου, όχι μόνο έβγαζε… λαγούς από το καπέλο, με τον Γουόρντ και τον Ουατάρα να φέρνουν τη διαφορά στους έξι (25-21), έβγαζε και πολλή ενέργεια στην άμυνα μπλοκάροντας τους πράσινους. Ο Λεσόρ, πάλευε, όμως οι Γάλλοι έτρεχαν το γήπεδο και με δυο τρίποντα από Σορτς και Μάλκολμ ξέφυγαν στους 14 (39-25).  Ακόμη ένα τρίποντο και μάλιστα…. τρελό, του Ιφί έφερε την Παρί στο 42-27, όμως ο Λεσόρ, με τον Ναν και τον Λορέντσο Μπράουν, έδωσαν το δικαίωμα στο τριφύλλι να ροκανίσει τη διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια στο -6 (45-39).

Παναθηναϊκός: Απρόοπτο με Γιουρτσεβέν
POPULAR NOW Παναθηναϊκός: Απρόοπτο με Γιουρτσεβέν

Και ενώ η εικόνα του Παναθηναϊκού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου προμήνυε ανατροπή, όλα πήγαν λάθος στη συνέχεια. Τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων, η αστοχία του τριφυλλιού και η ευστοχία της Παρί, την έφεραν από την πίεση του +3 στην… άνεση του +12(60-48). Ο Γιουρτσεβέν έδωσε ανάσες στον Λεσόρ, όμως σε τρεις περιπτώσεις ήταν άστοχος αναγκάζοντας τον Αταμάν να επαναφέρει τον Γάλλο, συνεχίζοντας το “κλειστό” ροτέισον. Ο Ναν προσπάθησε να πάρει πρωτοβουλίες, πέτυχε ορισμένα καλάθια, ωστόσο οι αλλαγές του Παναθηναϊκού και η αμυντικη του συμπεριφορά έφεραν και πάλι στους 11 πόντους την Παρί (66-55) με τα τρίποντα των Ιφί και Γκραντ να φέρνει το σκορ στο 69-59 για το τέλος της 3ης περιόδου.

Το επί μέρους 4-0 του Παναθηναϊκού, έφερε τον Παναθηναϊκό στο -6 (69-63) με το ματς να παίρνει νέα… πνοή. Η Παρί βλέποντας τον Παναθηναϊκό αγριεμένο για ανατροπή προχώρησε σε βιαστικές και άστοχες επιθέσεις με τον Χουάντσο και τον Ναν, να φέρνουν τον Παναθηναϊκό στο -5 (73-68), αναγκάζοντας τον Σπλίτερ να καλέσει τάιμ άουτ, επτά λεπτά πριν το τέλος. Όσο το τριφύλλι πίεζε, τόσο η Παρί γινόταν και πιο νευρική, γεγονός που αποδείχθηκε από τις τέσσερις σερί χαμένες βολές του Σορτς, εκ των οποίων οι δυο σε ανύπαρκτο σημείο. Παρά το γεγονός ότι η άμυνα του Παναθηναϊκού “έσφιξε”, τα νούμερα στην επίθεση έπεφταν κατακόρυφα με τον Ναν να αστοχεί σε ελεύθερο τρίποντο και τον Λεσόρ να χάνει την σπιρτάδα του από την κόπωση.

Οι πράσινοι είχαν πολλά παράπονα από τη διαιτησία για τα ανάποδα σφυρίγματα με τον Αταμάν να εκφράζει ανοικτά τα παράπονά τού στη γραμματεία για ένα αντιαθλητικό, ανακάλυψη στον Ναν, που χάλασε το μυαλό των πρασίνων. Το έμμεσο τρίποντο του Γκριγκόνις αναπτέρωσε τις ελπίδες του τριφυλλιού, όμως παρά τις δυο καλές άμυνες στο τέλος οι επιθέσεις δεν είχαν την επιθυμητή κατάληξη και το τριφύλλι γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα στη Euroleague με σκορ 84-80 χάρη σε ένα τρελό τρίποντο του Χουάντσο.