Αποτελέσματα αγώνων 2015-2016

Λύγισε στο τέλος

Ο Παναθηναϊκός με την αμέριστη βοήθεια και του κόσμου του που γέμισε το κλειστό «Π. Γιαννακόπουλος» πάλεψε μέχρι το τέλος, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Ολυμπιακό (61-66) στο μεγάλο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής για την Α1 γυναικών. Κορυφαία για το «τριφύλλι» η Ντέλβα με 16 πόντους.

Σ’ ένα κατάμεστο «Π. Γιαννακόπουλος», ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό στο μεγάλο ντέρμπι για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Οι «πράσινες» του Πέτρου Πρέκα έπαιξαν καταπληκτικό μπάσκετ, αλλά λύγισαν λόγω λαθών και κούρασης, γνωρίζοντας την ήττα από τον Ολυμπιακό με 61-66. Ντέλβα, Καλέντζου και Αλμπάνεζ ήταν οι κορυφαίες για τον Παναθηναϊκό. Χαλιβέρα και Τζόνσον οι κορυφαίες του Ολυμπιακού.

basket-panathinaikos24

Ο Πέτρος Πρέκας επέλεξε να ξεκινήσει την αναμέτρηση με τις Καλεντζου, Κυριακοπούλου, Ντέλβα, Λυμουρά και Αλμπάνεζ.

Το σκορ στην αναμέτρηση το άνοιξε για το «τριφύλλι» η Ντέλβα με μία βολή, καθώς ο Ολυμπιακός έκανε λάθος στην πρώτη κατοχή.

Οι ερυθρόλευκες με τρίποντο της Χατζηνικολάου πέρασαν μπροστά στο σκορ (1-3) για να έρθει η Αλμπάνεζ να ισοφαρίσει σε (3-3) με δύο εύστοχες βολές.

Ο Ολυμπιακός με δύο λεπτά συμπληρωμένα στο ματς πήρε και μια διαφορά +6 (3-9), με καλάθια της Κριστόφερσον και της Χατζηνικολάου. Η Καλέντζου όμως, είχε την απάντηση από την περιφέρεια μειώνοντας σε (6-9) στο 4’. Το ματς ήρθε στο ίσια με το 2ο συνεχόμενο τρίποντο για τον Παναθηναϊκό με την Αυτζή για το (9-9), όμως η Κριστόφερσον στην επόμενη φάση πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έκανε το (9-11).

Το προβάδισμα για τον Ολυμπιακό πήγε μάλιστα και στο +4 (9-13) με νέο καλάθι από την Κριστόφερσον στο 6’. Η Εβίνα Σταμάτη από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» αύξησε τη διαφορά για τον Ολυμπιακό με μία βολή (9-15), ενώ το καλάθι και φάουλ της Τζόνσον έδωσε «αέρα» +9 για τον Ολυμπιακό. Με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει σκορ με την Ντέλβα μετά από δυόμιση λεπτά (10-17) στο 8’.

Ο Παναθηναϊκός είχε συμπληρώσει νωρίς τα πέντε ομαδικά φάουλ και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, να στέλνει τις ερυθρόλευκες στις βολές. Έτσι με δυο εύστοχες από τη Σταμάτη το σκορ πήγε στο (10-18) για να έρθει η Καλέντζου να μειώσει γρήγορα από την περιφέρεια για το (13-18). Η Δώρα Παντέλη κέρδισε τις μάχες από την Τζόνσον και σε δύο περιπτώσεις πήγε στις βολές για να μειώσει για το (16-18), όμως το γκολ-φάουλ της Χαλιβέρα  έφερε ξανά το +6 (16-21) για τον Ολυμπιακό, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Το 2ο δεκάλεπτο, ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στο καλάθι (19-21) μετά τις βολές της Ντέλβα (19-21), με την Σλούκα να φέρνει το ματς στα ίσια και το σερί στο 5-0 για τον Παναθηναϊκό (21-21). Η Χατζηνικολάου έδωσε ξανά προβάδισμα στον Ολυμπιακό μετά από τέσσερα λεπτά για το (21-23). Με την Τζόνσον να οδηγάει την ομάδα της στο σκοράρισμα, ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου προβάδισμα (21-27), όμως η Λυμουρά απάντησε άμεσα για το (23-27) στο 15’.

Το ματς ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να έχουν από τέσσερα φάουλ, καθώς οι μάχες κάτω από τα δυο καλάθια ήταν μεγάλες. Ο Παναθηναϊκός είχε σφίξει την άμυνα του και με το πλεονέκτημα των κερδισμένων φάουλ υπέρ του, πήγε στις βολές όπου με την Αλμπάνεζ κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (29-28) στο 17’.

Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στις βολές σε κάθε φάση σχεδόν, ο Παναθηναϊκός δύο λεπτά πριν το ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με την Καλέντζου να είναι εύστοχη για το (34-32).

Το ημίχρονο βρήκε τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +4 (36-32) με την αρχηγό του Τούλα Καλέντζου να κάνει μεγάλο ματς.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να βρίσκει πρώτος το δρόμο προς το καλάθι με την Κοσμά για το (38-34), με την Αλμπάνεζ να ανεβάζει το σκορ στο (38-34). Η Ντέλβα δίνοντας μάχες κάτω από το καλάθι του Ολυμπιακού πήγε στις βολές, γράφοντας το (39-36) με 7 λεπτά για το δεκάλεπτο. Η Σλούκα μάλιστα έδωσε και το +5 για τον Παναθηναϊκό (41-35), από μέση απόσταση. Η νεαρή γκαρντ ήταν «ζεστή» σ’ εκείνο το διάστημα του αγώνα και με δικό της καλάθι ήρθε και το +7 για το «τριφύλλι» (45-38).

Το μομέντουμ του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό, με την Αλμπάνεζ να διευρύνει το σκορ με το κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ για το +8 (46-38). Οι ερυθρόλευκες όμως είχαν την απάντηση και με γρήγορο 4-0 σερί, μείωσαν (46-42) στο 27’.

Η Τζόνσον ανέλαβε ξανά τα ηνία στο σκοράρισμα για τον Ολυμπιακό και με τρεις δικούς της πόντους  μείωσε στο καλάθι (47-45), όμως η Ντέλβα από τις βολές έδωσε το +4 για το «τριφύλλι» (49-45) ένα λεπτό πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός είχε ξανά την απάντηση και με τη Χαλιβέρα να σκοράρει από τις βολές έκανε το (49-47). Το ίδιο έκανε και η Τζόνσον μετά το φάουλ της Ντέλβα ισοφαρίζοντας για το (49-49), πριν η Καλέντζου πάρε και κείνη τη θέση της για βολές για το (51-49) σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, αφού στην τελευταία επίθεση η Μπαλτά για τον Ολυμπιακό, έμεινε με τη μπάλα στα χέρια.

Το 4ο δεκάλεπτο, ήταν στην «κόψη του ξυραφιού» για τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει σκορ από τις βολές ευστοχώντας σε μία για το (52-49). Το τρίποντο της Χατζηνικολάου έφερε το ματς στον πόντο για το (53-52), με το Παναθηναϊκό να είναι άστοχος από την περιφέρεια σε σουτ των Σλούκα και Καλέντζου. Η Αλμπάνεζ με δύο βολές έδωσε το +2 για την ομάδα της (54-52), όμως η Τζόνσον έφερε ακόμα μια ισοπαλία στην αναμέτρηση (54-54).

Η Ντέλβα έπαιρνε τις επιθέσεις για τον Παναθηναϊκό στο «ζωγραφιστό» γράφοντας το (58-54) στο 34’. Το τρίποντο της Χαλιβέρα έδωσε «ζωή» στον Ολυμπιακό για το (58-57). Μετά από ώρα ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ με τις βολές της Τζόνσον για το (58-60) με την Μπόνη να διευρύνει το προβάδισμα στο +4 (58-62) 3’31’’ για το φινάλε. Το απίθανο καλάθι της Λύμουρα έκανε το (60-62). Όμως η Τζόνσον ήταν ψύχραιμη στις βολές, ευστοχώντας για το (60-64).

Το τελευταίο δίλεπτο στην αναμέτρηση ήταν για γερά νεύρα, με τα φάουλ να διαδέχονται το άλλο και την Καλέντζου να ευστοχεί σε μία για το (61-64). Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς, αλλά έμεινε με τη μπάλα στα χέρια στο τέλος της επίθεσης, με 31,8” να απομένουν για το φινάλε. Τα λάθη και η κούραση πρόδωσαν τις παίκτριες του Πέτρου Πρέκα με την Κριστόφερσον να γράφει με βολές το τελικό (61-66).

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-32, 51-49, 61-66.

Παναθηναϊκός: Καλέντζου 13 (2), Δανούση, Αυτζή, Αλμπάνεζ 12 (10/14 βολ, 1/7 σουτ), Κόνιαλη, Παντέλη 8, Σλούκα 6, Λύμουρα 4, Ντέλβα 16 (11 ριμπ.), Κυριακοπούλου 2.

Ολυμπιακός: Σταμάτη 5, Μπόνη 4, Χατζηνικολάου 2, Καλογήρου, Μπαλτά, Νικολαΐδου, Χαλιβέρα 24 (5/6 βολ., 5/7 δίπ., 3/5 τρίπ.), Τζόνσον 23 (10 ριμπ.), Κοσμά 2, Κριστόφερσον 6 (11 ριμπ.).