Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός, πήρε τη νίκη-πρόκριση!

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε σοβαρός, κυριάρχησε στο ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ και με 3-1 σετ, πήρε τη νίκη και την πρόκριση στο final four του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Παναθηναϊκού εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο final four του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το σύνολο του Απόστολου Οικονόμου, αντιμετώπισε με σοβαρότητα την ομάδα της Ένωσης και με 3-1 σετ πήρε τη νίκη και παράλληλα την πρόκριση.

Η ΑΕΚ από την πλευρά της ήταν ανταγωνιστική, βοήθησε με την απόδοσή της να γίνει ένα πολύ καλό ματς, πίεσε το τριφύλλι μειώνοντας σε 2-1 σετ, αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυναμικά και πήρε προβάδισμα 9-2 στην αρχή ωστόσο από ότι φάνηκε χαλάρωσε από αυτή την εξέλιξη και βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ με 13-14.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενες μεγάλωσαν τη διαφορά σε 15-19 και εν συνεχεία 21-23. Κάπου εκεί υπήρξε πάλι αφύπνιση από πλευράς Παναθηναϊκού και με πρωταγωνίστρια την Κρος γύρισε το ματς και κατέκτησε το κρίσιμο σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ το τριφύλλι είχε και πάλι το πάνω χέρι με συνεχή double score και πήρε διαφορά από νωρίς με 8-4, κατόπιν 12-6 και εν συνεχέια 20-10. Τελικά το «τριφύλλι» πήρε το σετ με 25-18 και έκανε το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ το «τριφύλλι» δεν έπιασε τα υψηλά στάνταρ των δύο προηγούμενων σετ με αποτέλεσμα να το χάσει με 21-25 και έτσι να μειώσουν οι φιλοξενούμενες σε 2-1 σετ.

Οι «πράσινες» μετέτρεψαν το τέταρτο σετ σε τυπική διαδικασία  αφού ήταν μπροστά με 17-9 και το κατέκτησαν με 25-17.

Τα σετ: 25-23, 25-18, 21-25, 25-17.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 11 (5/16 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κρος 20 (17/28 επ., 3 μπλοκ), Στεπανένκο 18 (14/37 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκρόθες 7 (6/24 επ., 1 άσσος, 59% υπ. – 36% άριστες), Παπαφωτίου 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαντάβα 14 (11/47 επ., 3 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες) / Ρόγκα (λ, 62% υπ. – 44% άριστες), Κωνσταντίνου (33% υπ. – 33% άριστες).

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 10 (8/30 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 17% άριστες), Βάντερ 8 (5/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 22% υπ. – 11% άριστες), Τερέλ 17 (12/55 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Βεργίδου 2 (2 άσσοι), Καββαδία 3 (3/6 επ.), Μπράουν 11 (2/11 επ., 1 άσσος, 8 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 23% υπ. – 18% άριστες), Γεωργιάδου (λ, 46% υπ. – 14% άριστες), Διώτη 4 (4/10 επ., 41% υπ. – 23% άριστες), Τσοχατζή, Γκουντιμένκο 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ).