Ερασιτέχνης

Πάλεψε, αλλά τα φτηνά λάθη κόστισαν

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν συγκεντρωμένος στα κρίσιμα σημεία και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό στο Ρέντη, στον 3o τελικό της volley league γυναικών. 2-1 στη σειρά προηγούνται οι ερυθρόλευκες.

Στο πρώτο σετ έγινε μια πραγματική μάχη με τις δυο ομάδες να αποκτούν προβάδισμα και στη συνέχεια να το χάνουν. Εν τέλει, στις λεπτομέρειες ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 με 25-23.

Ανάλογη ήταν και η εικόνα στο δεύτερο σετ. Παρά το προβάδισμα με 3-0 για το τριφύλλι τα λάθη σε κρίσιμα σημεία κόστισαν και ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 με 25-22.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε βελτιωμένος και πιο συγκεντρωμένος. Οι πράσινες προηγήθηκαν 20-17 και είχαν φέρει το σετ στα μέτρα τους. Οι εντυπωσιακές άμυνες ήταν αυτές που άλλαξαν την εικόνα και το τριφύλλι πήρε το σετ με 20-25 για το 2-1.

Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να τα δώσει όλα για την ανατροπή. Το σκορ έγινε 8-11, αλλά ακόμα υπήρχε δρόμος για το σετ. Οι πράσινες διατηρούσαν τη διαφορά 3 πόντων και έδειχναν αποφασισμένες. Με δυο εξαιρετικές προσπάθειες της Χαντάβα το σκορ έγινε 12-16. Οι ερυθρόλευκες μείωσαν στον πόντο για το 15-16. Οι πράσινες αντέδρασαν και με άσο από την Χαντάβα το σκορ έγινε 15-18. Ο Ολυμπιακός μείωσε ισοφάρισε σε 20-20, παρά το γεγονός ότι είχε βρεθεί πίσω με 3 πόντους. Ο Παναθηναϊκός πήρε πόντο, αλλά ο διαιτητής είδε παράβαση για να γίνει το 21-20. Αυτός ήταν ο τέταρτος σερί πόντος για τις γηπεδούχες. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 21-21. Με εντυπωσιακό μπλοκ το σκορ έγινε 21-22. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και ο Παναθηναϊκός ακολούθως έκανε το 22-23. Το σερβίς ήταν άστοχο για το 23-23. Από λάθος της πράσινης άμυνας, ο Ολυμπιακός έκανε το 24-23. Οι πράσινες ισοφάρισαν σε 24-24 και η μάχη ήταν μεγάλη. Η Χαντάβα αστόχησε για το 25-24. Η Σάλας κάρφωσε για το τελικό 26-24 και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-1 σετ για να κάνει το 2-1 στους τελικούς.