Θέματα / Αφιερώματα

Θέμα: Τι κάνει ο Ράντονιτς κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης

Το Panathinaikos24.gr ανατρέχει στις προηγούμενες συναντήσεις του προπονητή του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς, με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Για 13η φορά στην καριέρα του, ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς, θα αναμετρηθεί με τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία αποτελεί την πρώτη αντίπαλο του «τριφυλλιού» στη φετινή Ευρωλίγκα.

Ο Μαυροβούνιος τεχνικός έχει σχετικά καλή παράδοση, αφού μετράει 5 νίκες στις 12 προηγούμενες συναντήσεις κι ενώ είχε στα χέρια του πάντα κατώτερο ποιοτικά ρόστερ σε σχέση με τη «βασίλισσα». Είναι χαρακτηριστικό δε, ότι και στα 3 τελευταία «ραντεβού» του Ράντονιτς με τη Ρεάλ, στα οποία «τσέπωσε» 2 ροζ φύλλα, κράτησε την ομάδα της Μαδρίτης κάτω από τους 80 πόντους (72,6 μέσο όρο). Μάλιστα, ο 52χρονος προπονητής πανηγύρισε 3 νίκες στις 4 πιο πρόσφατες συναντήσεις με τους Ισπανούς.

Τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί: Παναθηναϊκός 2023 vs Παναθηναϊκός 2024
Τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί: Παναθηναϊκός 2023 vs Παναθηναϊκός 2024 932 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Σεζόν 2021-22

Ερυθρός Αστέρας – Ρεάλ Μαδρίτης 65-62 (8/3).

Με εξαιρετική άμυνα, η ομάδα του Ράντονιτς υπέταξε τη «βασίλισσα», από την οποία δέχθηκε μόλις 28 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Πρωταγωνιστές για τους Σέρβους ο νυν γκαρντ του Παναθηναϊκού, Νέιτ Γουόλτερς, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ρεάλ Μαδρίτης – Ερυθρός Αστέρας 79-67 (18/11)

Αρκετά ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο ο Ερυθρός Αστέρας (32-32 το επιμέρους σκορ στο πρώτο 20λεπτο), αλλά κατέρρευσε μετά την ανάπαυλα κι έφυγε ηττημένος από το WiZink Center. Πάλεψαν οι Χόλινς (16 πόντοι) και Τσίρμπες (12 πόντοι), δεν αγωνίστηκαν οι Γουόλτερς και Κάλινιτς.

Σεζόν 2020-21

Ρεάλ Μαδρίτης – Ερυθρός Αστέρας 77-79 (18/1).

Εντυπωσιακή εμφάνιση από την ομάδα του Ράντονιτς στη Μαδρίτη, έφτασε σε δίκαιο διπλό, σε μια αναμέτρηση που έφτασε μέχρι και το +10 στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Γουόλντεν (18 πόντοι) και Ντόμπριτς (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) έκαναν τη διαφορά για τους Σέρβους.

Σεζόν 2019-20

Μπάγερν Μονάχου – Ρεάλ Μαδρίτης 95-86 (30/10)

Αγριεμένοι οι Βαυαροί, βρήκαν μπόσικη την άμυνα της Ρεάλ, ήταν μπροστά σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα και «τσέπωσαν» το ροζ φύλλο. Μονρό (18 πόντοι), Μπάρτελ (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Κόπονεν (15 πόντοι) και Λο (10 πόντοι, 7 ασίστ) έκαναν τη διαφορά για τους νικητές.

Σεζόν 2018-19

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπάγερν Μονάχου 91-78 (22/2)

Πάλεψε για ένα ημίχρονο η ομάδα του Ράντονιτς, αλλά πλήρωσε το τραγικό της τρίτο δεκάλεπτο (29-13 το επιμέρους σκορ) και μοιραία έφυγε ηττημένη από τη Μαδρίτη. Μπάρτελ (14 πόντοι) και Λούτσιτς (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ) ξεχώρισαν από τους Γερμανούς.

Μπάγερν Μονάχου – Ρεάλ Μαδρίτης 72-82 (21/12)

Η Μπάγερν βρέθηκε στο -15 στο φινάλε του πρώτου μέρους (31-46), ωστόσο πάτησε το γκάζι μετά την ανάπαυλα και πλησίασε σε απόσταση βολής λίγο πριν το φινάλε. Παρ’ όλα αυτά, λύγισε από τους ανώτερους Μαδριλένους και υπέστη την ήττα. Κορυφαίοι από την ομάδα του Ράντονιτς ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού, Γιόβιτς (11 πόντοι, 5 ασίστ), και ο Μπάρτελ (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Σεζόν 2016-17

Ρεάλ Μαδρίτης – Ερυθρός Αστέρας 98-68 (10/3)

Ματς που δεν σηκώνει… κριτική, από τη στιγμή που οι παίκτες της «βασίλισσας» ήταν ασταμάτητοι: πέτυχαν 63 πόντους στο ημίχρονο (63-44 το επιμέρους σκορ), ενώ ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 24/30 δίποντα (!), 12/29 τρίποντα και 30 ασίστ. Από τον Ερυθρό Αστέρα πάλεψαν ο Σιμόνοβιτς (13 πόντοι) και ο νυν γκαρντ του «τριφυλλιού», Γουόλτερς (9 πόντοι, 3 ασίστ).

Ερυθρός Αστέρας – Ρεάλ Μαδρίτης 82-70 (22/12)

Τρομερή εμφάνιση από τους Σέρβους, που έκαναν μια… χαψιά τη Ρεάλ. Η ομάδα του Ράντονιτς ήταν μπροστά σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα, ενώ είχε ως κορυφαίους τον Σιμόνοβιτς (20 πόντοι) και δύο πρώην παίκτες του Παναθηναϊκού, Γιόβιτς (11 πόντοι, 6 ασίστ) και Κούζμιτς (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Ο Γουόλτερς αγωνίστηκε μόλις για 4 λεπτά και πέτυχε 5 πόντους.

Σεζόν 2015-16

Ερυθρός Αστέρας – Ρεάλ Μαδρίτης 94-88 (27/11)

Σε μια αναμέτρηση με τρομερές εναλλαγές και με συγκλονιστικό φινάλε, ο Ερυθρός Αστέρας λύγισε τη «βασίλισσα» κι έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκρισή του στην επόμενη φάση. Τσίρμπες (26 πόντοι) και Κουίνσι Μίλερ (24 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν ασταμάτητοι για τους γηπεδούχους.

Ρεάλ Μαδρίτης – Ερυθρός Αστέρας 98-71 (22/10)

Βαριά ήττα για την ομάδα του Ράντονιτς, που απειλήθηκε με διασυρμό, αφού βρέθηκε να χάνει με… νταμπλ σκορ στο φινάλε της 3ης περιόδου (82-41)! Από το ναυάγιο των Σέρβων διασώθηκαν οι Τσίρμπες (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Γιόβιτς (9 πόντοι, 9 ασίστ).

Σεζόν 2014-15

Ρεάλ Μαδρίτης – Ερυθρός Αστέρας 85-61 (26/2)

Πάλεψε στο πρώτο ημίχρονο ο Ερυθρός Αστέρας, όμως δεν άντεξε στο δεύτερο 20λεπτο και συνετρίβη, αφού δεν αρκούσε η εντυπωσιακή εμφάνιση του νυν NBAer, Μαριάνοβιτς (21 πόντοι, 13 ριμπάουντ).

Ερυθρός Αστέρας – Ρεάλ Μαδρίτης 72-79 (2/1)

Το πρώτο «ραντεβού» του Ράντονιτς με τη Ρεάλ είχε πικρή γεύση. Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο μέρος (31-34 το σκορ), αλλά η «βασίλισσα» ξέφυγε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να ανατρέψουν την κατάσταση στο φινάλε και πλησίασαν, όμως δεν κατάφεραν το κάτι παραπάνω. Τσίρμπες (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Κάλινιτς (10 πόντοι, 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ) διακρίθηκαν από τους Σέρβους. Συνολικός απολογισμός του Ράντονιτς κόντρα στη Ρεάλ: 5 νίκες-7 ήττες Εντός έδρας: 4 νίκες-2 ήττες