“Έλιωσε” τον Ολυμπιακό στο καμίνι της Λεωφόρου!

Με τρομερή αντεπίθεση από το -11 στον κατάμεστο Τάφο του Ινδού, η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού νίκησε 68-65 τον Ολυμπιακό έπειτα από παράταση και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών.

Κορυφαία για τις «πράσινες» η Τζόουνς με 25 πόντους (με 8/20 σουτ και 8/12β.), ενώ η Αλέιν τελείωσε το ματς με 12π. και 15 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 8 επιθετικά.

Από τις «ερυθρόλευκες», ξεχώρισε η Νικολοπούλου με 17 πόντους και 8 ασίστ.

Στην αρχή του έξτρα πεντάλεπτου και με τη Σωτηρίου ο Παναθηναϊκός πήγε στο +3 (64-61), με τη Νικολοπούλου να απαντά για το προβάδισμα του Ολυμπιακού (64-65), στο 43’. Με τα επιθετικά ριμπάουντ της Αλέιν οι «πράσινες» έκαναν σερί 4-0 για το +3 (68-65), στα 16,1’’ για τη λήξη. Η Γουίλιαμς έκανε 0/2 από τη γραμμή στα 8”, με τις «ερυθρόλευκες» να παίρνουν το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά τα τρίποντα των Χριστινάκη και Νικολοπούλου δεν βρήκαν στόχο και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 68-65.

Τα Δεκάλεπτα: 15-20, 30-33, 44-52, 60-60, 68-65 (παρ.)