“Έλιωσε” τον Ολυμπιακό και πάει στο Ρέντη για το πρωτάθλημα!

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Παναθηναϊκού επικράτησε 3-0 του Ολυμπιακού στο κατάμεστο κλειστό του Αγίου Θωμά, έκανε το 2-2 στους τελικούς και πλέον τα πάντα θα κριθούν στο τελευταίο ματς στο Ρέντη.

Οι πράσινες στο πρώτο σετ ήταν καταιγιστικές στο μεγαλύτερο διάστημα. Προηγήθηκαν με 18-10, αλλά τα πολλά λάθη και η αντίδραση του Ολυμπιακού έφεραν το 23-23. Εν τέλει, το τριφύλλι έκανε το 1-0 με 25-23.

Στο δεύτερο σετ, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, αλλά οι γηπεδούχες είχαν τις λεπτομέρειες υπέρ τους. Έτσι, λοιπόν, με τον κόσμο να αποθεώνει την ομάδα, ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0 με 25-21.

Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού
Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού 1.946 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Με την ψυχολογία στα ύψη και με τους οπαδούς να… παραληρούν στις κερκίδες του κλειστού του Αμαρουσίου, ο Παναθηναϊκός ήθελε ένα ακόμα σετ για νίκη. Οι δυο ομάδες έδιναν μεγάλη μάχη και το τριφύλλι προηγήθηκε με 19-14. Με την Γκρόθες να τελειώνει εντυπωσιακά μια φάση το σκορ πήγε στο 21-16 και η νίκη ήταν πολύ κοντά. Οι πράσινες διατηρούσαν το προβάδισμα και οι ερυθρόλευκες δεν μπορούσαν να βγάλουν αντίδραση. Τελικά, το 3-0 σετ για τον Παναθηναϊκό ήρθε με σκορ 25-18.

Ολα θα κριθούν στο τελευταίο παιχνίδι την ερχόμενη Πέμπτη στο κλειστό του Ρέντη, μετά το 2-2 στη σειρά. Στον τελικό των τελικών το τριφύλλι θέλει τη νίκη για να πάρει το πρωτάθλημα.

Σε δήλωση του ο Μπράνκο Γκάιτς είπε «Αποδείξαμε καλά ότι είμαστε καλή ομάδα και πρέπει να το κάνουμε και στο επόμενο ματς. Είναι η τελευταία ευκαιρία για όλους μας. Έχουμε την ποιότητα και την ικανότητα να το κάνουμε. Ότι κάνουμε στις προπονήσεις πρέπει να το δείξουμε την Πέμπτη στον αγωνιστικό χώρο και να πάρουμε τη νίκη. Πρέπει να έχουμε ηρεμία και να κοιτάξουμε το παιχνίδι πόντο με τον πόντο.

Πιστεύω στην ομάδα θα δώσουμε ότι έχουμε για να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα.

Ευχαριστώ τον κόσμο του Παναθηναϊκού για τη στήριξη που είναι ο καλύτερος στην Ελλάδα».

Στο ίδιο μήκος κύματος και η Εύα Χαντάβα που ανέφερε «Ξέραμε ακριβώς τι έπρεπε να κάνουμε. Ο εγωισμός ήταν αρκετός και είμαστε ομάδα και το δείχνουμε. Θα δώσουμε τα πάντα για να κερδίσουμε την Πέμπτη.

Θεωρώ ότι στο Ρέντη κάναμε πολλά λάθη και δεν έπρεπε να ξανασυμβεί αυτό. Θα πάμε με αυτό το σκεπτικό και μεθαύριο».

Η Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου είπε «Πάμε στο Ρέντη για να σπάσουμε την έδρα και είχαμε πει ότι δεν θα ήταν το σημερινό το τελευταίο ματς. Πρέπει να δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό και ευχαριστούμε τον κόσμο».

Διαιτητές: Μυλωνάκης – Κουτσούλας, Επόπτες: Κατερλή – Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη, Παρατηρητής Αγώνα: Γεωργόπουλος, Παρατηρητής Διαιτησίας: Ράπτης, Διαιτητής Challenge: Γεροθόδωρος.