Μυθική Τζόουνς με triple-double διεύρυνε το αήττητο του Παναθηναϊκού!

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε τις νίκες στην Α1 μπάσκετ γυναικών, επικρατώντας 51-78 του ΠΑΣ στα Γιάννενα, με την Τζάσμιν Τζόουνς να πραγματοποιεί μεγαλειώδη και ιστορική εμφάνιση πετυχαίνοντας triple-double (14π., 10 ριμπ., 11 ασίστ).

Έτσι οι «πράσινες» αποχαιρέτησαν το 2023, με τον καλύτερο τρόπο και έδωσαν συνέχεια στις εξαιρετικές εντός συνόρων εμφανίσεις τους μετά και το Χριστουγεννιάτικο πάρτι στη Λεωφόρο και τη νίκη επί του Ολυμπιακού.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, o Παναθηναϊκός παρά το ανταγωνιστικό πρόσωπο του ΠΑΣ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με +8 (13-21).

Πόσο κοστίζει το «Tony Montana» μπουφάν του Δημήτρη Γιαννακόπουλου
Πόσο κοστίζει το «Tony Montana» μπουφάν του Δημήτρη Γιαννακόπουλου 28.819 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στη δεύτερη περίοδο κυριάρχησε το «τριφύλλι» με τις αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη να ελέγχουν απόλυτα το ματς σε άμυνα και επίθεση (24 ριμπ., 13 ασίστ & 7 κλεψίματα στο ημίχρονο) και να πετυχαίνουν νταμπλ σκορ (19-38) με τρίποντο της Παυλοπούλου στο 18ο λεπτό. Το ημίχρονο έληξε 19-43 υπέρ του ΠΑΟ με σερί 6-22.

Με την επιστροφή στο παρκέ οι «πράσινες» συνέχισαν με αμείωτο ρυθμό και άνοιξαν ακόμη περισσότερο την ψαλίδα (19-50). Με ρεσιτάλ τριπόντων από τις «πράσινες», ο ΠΑΟ ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με +36 (31-67).

Ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκο να έχει πάρει ισχυρό προβάδισμα η Ελένη Καπογιάννη άνοιξε το ροτέισον, δίνοντας χρόνο συμμετοχής και εμπειρίες στις νεαρές αθλήτριες της ομάδας. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 51-78.

Διαιτητές: Λόρτος-Κωνσταντινέλης-Κλεπουσνιώτου

Δεκάλεπτα: 13-21, 19-43,31-67, 51-78

ΠΑΣ Γιάννινα (Νανάκος): Ξανθοπούλου, Δαμουλάκη 8(1), Μάρκοβιτς 13, Πηλακούτα 10, Σαρηγιαννίδου, Μαρίνη 16(1), Πράπα 2, Κωνσταντάρα, Γουίλκινσον 2, Ασμπερι.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 11(3), Παυλοπούλου 8(2), Τσβίτκοβιτς, Μπάτσιου, Σωτηρίου 2, Πατσιατζή, Αλεξανδρή 10 (2), Τζόουνς 14(2), 10ριμπ., 11 ασίστ, Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 16, 11ριμπ., Χαιριστανίδου 11 (1).