Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-3 (25-17, 28-26, 16-25,19-25, 15-13)

Πράσινη παράνοια και επιστροφή στις κούπες!

Το ματς πήγε στο χρυσό σετ και εκεί ο Παναθηναϊκός ξύπνησε και κατέκτησε το League Cup.

Ο Παναθηναϊκός είναι ξανά εδώ! Οι πράσινοι έδειξαν μαχητική ψυχή! Πήραν την κούπα και φώναξαν ότι είναι εδώ! Το τριφύλλι είναι ξανά έτοιμο να φτάσει στην κορυφή!

Απόλυτος κυρίαρχος ήταν ο Παναθηναϊκός στο πρώτο σετ. Πήρε εξ αρχής τη διαφορά 3-1, με πίεση σε μπλόκ και υποδοχή κατάφερε να ανεβάσει σταδιακά τη διαφορά (6-4, 10-6) οδηγώντας τους παίκτες του Ολυμπιακού σε λάθη.

Οι φιλοξενούμενοι αναθάρρησαν, μείωσαν σε 12-8, αλλά το τριφύλλι με πολύ καλές επιθέσεις έφτασε στο 14-9. Ο Παναθηναϊκός με την ορμή από τον κόσμο του, ανέβασε και άλλο τη διαφορά του 1ου σετ (19-14), με το τριφύλλι εν τέλει να το κατακτά 25-17.

Παναθηναϊκός: Που θα δείτε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό
Παναθηναϊκός: Που θα δείτε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό 1.088 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Ίδια εικόνα είχαμε και στο 2ο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα πήρε απ την αρχή κεφάλι (2-0, 3-1, 7-3, 10-6). Ο Ολυμπιακός ανέβηκε, πίεσε και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (10-8, 12-9) και μάλιστα κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσια (13-13).

Βλέποντας τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει, οι πράσινοι σοβαρεύτηκαν και με καθαρό μυαλό στην επίθεση, ξέφυγαν εκ νέου (16-13). Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πελεκούδα, οι πράσινοι ξέφυγαν +4 (18-14). Μια αψιμαχία ανάμεσα σε Ρανγκέλ και Ανδρεάδη έφερε από μία κόκκινη κάρτα στον καθένα και το σκορ στο 19-15. Δυο λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού, έφεραν τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ 19-17, με τον Ανδρεόπουλο να καλεί σε τάιμ άουτ για να ηρεμήσει τους παίκτες του, βλέποντας το σετ να βρίσκεται σε κρίσιμο σημείο.

Οι πράσινοι με σπουδαία άμυνα έφεραν το 20-18 στο σετ, με τον Ολυμπιακό αρχικά να μειώνει 20-19, αλλά στη συνέχεια ένα λάθος του Ανδρεάδη με χαμένο σέρβις και πέρασμα της μπάλας στην αντένα, έδωσαν μεγάλο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό 22-19.

Ένα τρομερό πέρασμα του Τσάσιτς έφερε σκορ στον Παναθηναϊκό για το 23-19, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν 23-21 αρχικά και 23-22 στη συνέχεια, με τον Ανδρεόπουλο να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ, βλέποντας τους παίκτες του μπλοκαρισμένους. Με εντυπωσιακό πόντο του Πελεκούδα το τριφύλλι απέκτησε σετ μπολ, αλλά ο Τσάτσιτς σέρβιρε άουτ δίνοντας παράταση 24-24 Στο σετ.

Με πόντο του Στάροβιτς ήρθε και το 2ο σετ μπολ για τον Παναθηναϊκό 25-24, αλλά και αυτό χαμένο ήταν μετά το λάθος του Τσάτσιτς 25-25. Το πέρασμα του Ρανγκέλ έφερε τον πόντο στο τριφύλλι 26-25, αλλά έκανε λάθος και έδωσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει ξανά 26-26, στο θρίλερ του 2ου σετ.

Ο Παναθηναϊκός είχε πάθος και δε γινόταν να χάσει το 2ο σετ, αφού με παράβαση των παικτών του Ολυμπιακού πήρε τον πόντο για το 27-26, με τον Στάροβιτς να δίνει τελικά το σετ στην ομάδα του 28-26 και το 2-0.

Στο τρίτο και πιο καθοριστικό σετ για την έκβαση του τελικού, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 1-2, αλλά οι πράσινοι με τον Τσάτσιτς στο σέρβις επανέφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ 6-2. Οι ερυθρόλευκοι επανήρθαν και έφεραν γρήγορα το σετ στο ισόπαλο 8-8. Ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε και πέρασε ξανά μπροστά 8-11, με τον Στάροβιτς όμως να μειώνει για το 9-11 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Με τον Κουμεντάκη στο σέρβις οι φιλοξενούμενοι πήρα και διαφορά στο σετ (9-13). Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος να καλέσει εσπευσμένα σε τάιμ άουτ, βλέποντας τη διαφορά να ξεφεύγει. Το προβάδισμα συνέχισε να το έχουν οι φιλοξενούμενοι (11-14), αφού είχαν πιο σωστές επιθέσεις από το τριφύλλι (12-15).

Οι πράσινοι προσπάθησαν να επανέλθουν και μείωσαν για το 14-18, με τον Ολυμπιακό ωστόσο να έχει το προβάδισμα μετά το λάθος των πρασίνων 14-19. Η διαφορά των δύο ομάδων στο 3ο σετ ήταν εμφανής, με τον Ολυμπιακό να αυξάνει τη διαφορά στο σκορ (14-20). Παρά τις προσπάθειες των πρασίνων, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πήρε το σετ με 16-25.

Με τον κόσμο να μπαίνει και πάλι στην εξίσωση του ματς, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα Στο 4ο σετ 3-1 και 4-2. Το πέρασμα του Χουσάι μείωσε για τον Ολυμπιακό 4-3, αρχικά για να ισοφαρίσει στη συνέχεια σε 4-4. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν πάρα πολλές με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 5-5 και 6-6. Η παράβαση των παικτών του Ολυμπιακού έδωσε τον πόντο στο τριφύλλι 7-6 και ο Ανδρεάδης σε πρώτο χρόνο έφερε το 7-7. Ο Τσάτσιτς με συνεχόμενους πόντους έφερνε το ματς στα ίσια (9-9 και 10-10).

Ο Μαυροβουνίος του τριφυλλιού ήταν όλα τα λεφτά για την ομάδα του, στην οποία έδωσε και προβάδισμα 12-11, αλλά το αουτ σέρβις του Πελεκούδα έφερε σκορ για τους φιλοξενούμενους και ακόμα μια ισοπαλία 12-12.

Με τον Ρανγκέλ το τριφύλλι έκανε το 13-13, αλλά ο Βραζιλιανος άσος στην επόμενη φάση έκανε λάθος πέρασμα, για τον πόντο του Ολυμπιακού 13-14. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δύο πόντων 13-15, με τον Ανδρεόπουλο να καλεί σε τάιμ άουτ. Το ταιμ αουτ ωφέλησε το τριφύλλι που μείωσε αρχικά αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν διαφορά +3 (15-18 και 16-19).

Με τους παίκτες του Παναθηναϊκού φανερά κουρασμένους, η διαφορά στο σετ αντί να μειωθεί αυξήθηκε 19-24 και τον Ολυμπιακό να είναι μια ανάσα μακριά από την κατάκτηση του και το 2-2 στα σετ. Το οποίο τελικά πήρε με 19-25.

Στο ται μπρεικ ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα 0-2, οι πράσινοι επέστρεψαν και μείωσαν σε 3-4. Το άουτ στο σέρβις του Τσάτσιτς, έδωσε και προβάδισμα +2 (3-5) στους φιλοξενούμενους, για να έρθει το 4-6 λίγες στιγμές αργότερα. Το 6-6 ήταν γεγονός, με το τριφύλλι να επιστρέφει και να ισοφαρίζει. Ένα μικρό σερί των φιλοξενούμενων έφερε το 8-6 υπέρ τους. Οι πράσινοι είχαν απαντήσεις και με τον Στάροβιτς μείωσαν για το 7-8.

Συνεχόμενα λάθη απ’ την πλευρά του Παναθηναϊκού έδωσε αέρα +3 (7-10) για τον Ολυμπιακό σε μια κρίσιμη καμπή του σετ αλλά και του μεγάλου τελικού. Οι πράσινοι δεν τα παράτησαν, βρήκαν λύσεις και μείωσαν (9-12), αλλά μέχρι εκεί. Οι φιλοξενούμενοι σαφώς ανώτεροι πήραν και το ται μπρεικ με 10-15 και ο μεγάλος τελικός οδηγήθηκε στο χρυσό σετ.

Στο χρυσό σετ, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με μεγάλη ενέργεια κατάφεραν να προηγηθούν 0-2, αλλά το τριφύλλι αντέδρασε και μείωσε σε 3-5. Ένας πόντος του Τσάτσιτς έφερε το 4-6 και το πέρασμα του Στάροβιτς έφερε μια ανάσα τον Παναθηναϊκό από τον Ολυμπιακό 5-6. Μάλιστα οι πράσινοι έφεραν το ματς στα ίσια 6-6.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα μπήκα γερά στο σετ και αφού αρχικά ανέκτησε τα ηνία στο σκοράρισμα με 8-6. Ο Ολυμπιακός έφερε το σετ στα ίσια 8-8 Και αυτή ήταν και η τελευταία φορά που κράτησε την επαφή κοντά στον Παναθηναϊκό. Οι πράσινοι ξέφυγαν στο σκορ 12-9 και εν τέλει κατέκτησαν το χρυσό σετ με 15-13.

Τα σετ: 25-17, 28-26, 16-25,19-25, 15-13.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 22 (18/30 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 29% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 23 (17/45 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (12/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 4 (3/14 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Πελεκούδας 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 51% υπ. – 34% άριστες), Μούχλιας, Ρουσόπουλος, Πανταλέων, Ράπτης 3 (3/9 επ., 43% υπ. – 14% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φινγκερ 31 (29/45 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουσάι 15 (13/31 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. – 46% άριστες), Βουλκίδης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 μπλοκ), Γκέργκι 1 (1/7 επ., 80% υπ. – 60% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 72% υπ. – 52% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Ασπιώτης 1 (1/1 επ.), Κουμεντάκης 21 (18/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 27% άριστες), Ριζόπουλος 2 (2 άσσοι).