Μπάσκετ

ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ στην Πόλη με ηγέτη Σλούκα στα κρίσιμα!

Ο Παναθηναϊκός των σημαντικών απουσιών ήταν εξαιρετικός για τρία δεκάλεπτα, είδε τη Φενερμπαχτσέ να τον προσπερνάει στο 4ο, αλλά με τομερή αντεπίθεση και με τον Κώστα Σλούκα να μιλάει στα κρίσιμα πήρε μια μεγάλη νίκη με 81-76. Στο 3-2 το πράσινο ρεκόρ.

Ο Παναθηναϊκός είχε μια απουσία της τελευταίας στιγμής, αφού εκτός έμεινε ο Μάριους Γκριγκόνις λόγω ενοχλήσεων στη μέση. Απόντες ήταν και οι Μήτογλου, Παπαπέτρου και Μωραϊτης. Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν με πεντάδα Γκραντ, Ναν, Οσμάν, Χουάντσο και Λεσόρ.

Η Φενέρ πήρε προβάδισμα 5-1 με τον Παναθηναϊκό να αναζητά επιθετικό ρυθμό. Ο Λεσόρ σκόραρε για το 5-3. Με τρίποντο του Ναν έγινε το 5-6, αλλά ο Μπιρτς με γκολ – φάουλ έκανε το 6-7 για να απαντήσει ο Λεσόρ για το 7-8. Ο Γκραντ στον αιφνιδιασμό έκανε το 7-10. Ο Γκούντουριτς διαμόρφωσε το 9-10. Με τις βολές του Οσμάν έγινε το 9-12 και ο Χολ στο 11-12. Ο Γκραντ με ωραία προσπάθεια έκανε το 11-14. Ο Ναν σκόραρε και πάλι με σουτ από τα 5,5 μέτρα για το 11-16. Ο Οσμάν με εντυπωσιακή ενέργεια σκόραρε για το 11-18. Η Φενέρ μείωσε σε 13-18. Ο Μπράουν συνδέθηκε κι αυτός με το καλάθι για το 13-21 με τρίποντο. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 15-21.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με δυο καλάθια του Μπράουν για το 15-25, με την πράσινη άμυνα να είναι εξαιρετική. Η Φενέρ με ένα 6-0 μείωσε σε 21-25. Ο Ναν απάντησε για το 21-28. Ο Μπιμπέροβιτς έκανε το 24-28. Ο Γιούρτσεβεν με φανταστική ασίστ βρήκε τον Μπράουν για να σκοράρει ο Αμερικανός για το 24-30. Ο Γιούρτσεβεν με βολές έκανε 24-32. Ο Σλούκας ύψωσε εντυπωσιακά και ο Γιούρτσεβεν κάρφωσε για το 24-34. Ο Ντέιβις με τρίποντο έκανε το 27-34, αλλά ο Ναν με ωραία ενέργεια έκανε το 27-36 με τον Αμερικανό να φτάνει τους 10 πόντους. Ο Γκούντουριτς με γκολ – φάουλ έκανε το 30-36. Ο Γκραντ με τρίποντο διαμόρφωσε το 30-39. Ο Σλούκας με νέο τρίποντο έκανε το 30-42 και ο Μπόλντγουιντ έκανε το 32-42. Ο Κόλσον με τρίποντο έκανε το 35-42. Ο Λεσόρ με ωραία κίνηση σκόραρε για το 35-44. Ο Ναν σημείωσε το τελευταίο καλάθι του πρώτου ημιχρόνου για το 35-46.

Παναθηναϊκός: Μεγάλη χορηγική συμφωνία με κυπριακή εταιρεία
POPULAR NOW Παναθηναϊκός: Μεγάλη χορηγική συμφωνία με κυπριακή εταιρεία

Ο Παναθηναϊκός όφειλε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και έπειτα από εντυπωσιακή φάση με τάπα του Λεσόρ και καλάθι του Χουάντσο έκανε το 39-50. Ο Ναν έκλεψε και πήρε αντιαθλητικό φάουλ από τον Γκούντουριτς. Ο Αμερικανός έβαλε τη βολή για το 39-52. Ο Μπόλντγουιντ απάντησε με τρίποντο για το 42-52. Ο Γιούρτσεβεν με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 42-53. Ο Γκούντουριτς σκόραρε για το 44-53 και στη συνέχεια ο Γιούρτσεβεν πήρε ξανά φάουλ για βολές. Ο Τούρκος σέντερ έκανε το 44-55. Ο Μπόλντγουιντ με τρίποντο έκανε το 47-55. Ο Γιούρτσεβεν στη συνέχεια σκόραρε για το 47-57. Ο Γιούρτσεβεν πήγε ξανά στις βολές για να διαμορφώσει το 47-58. Με καλάθι του Σλούκα στον αιφνιδιασμό έγινε το 47-60. Ο Μπόλντγουιν με τρίποντο έκανε το 50-60 και ο Μπιμπέροβιτς το 52-60. Ο Γιούρτσεβεν πήρε ξανά φάουλ και έκανε το 52-62. Ο Μπιμπέροβιτς με τον ίιδο τρόπο έκανε το 54-62, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με καλάθι της Φενέρ για το 56-62. Ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το 56-65. Ο Μπιμπέροβιτς απάντησε για το 59-65 και ο Μπιρτς το 61-65. Ο Μπιμπέροβιτς με νέο τρίποντο έκανε το 64-65 για να αναγκάσει τον Αταμάν να πάρει τάιμ άουτ σε ένα κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού. Η Φενέρ προσπέρασε για το 67-65 με τον Παναθηναϊκό να έχει πάθει μπλακ άουτ. Το ματς, πλέον, ήταν ντέρμπι με το τριφύλλι να αναζητά οπωσδήποτε επιστροφή. Οι “πράσινοι” δεν μπορούσαν με τίποτα να σκοράρουν και η Φενέρ έκανε το 70-65. Οι “πράσινοι” δεν μπορούσαν με τίποτα να ξεκολλήσουν. Ο Μπράουν με τρίποντο έκανε το 70-68. Ο Μπόλντγουιν πήγε στις βολές για το 71-68 με 1/2. Ο Γκραντ με ωραία προσπάθεια σκόραρε για το 71-70, αλλά η Φενέρ έκανε το 73-70. Ο Σλούκας έκανε το 73-72 με σουτ από την κορυφή. Ο Ναν αστόχησε από κοντά και έχασε μεγάλη ευκαιρία για να προσπεράσει το “τριφύλλι”. Η κατοχή παρέμεινε στον Παναθηναϊκό κι ενώ απέμεναν 1.20 για το τέλος. Ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το 73-75. Ο Λεσόρ σκόραρε κι αυτός για το 73-77 στα 28 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Λεσόρ με 1/2 βολές έκανε το 73-78. Ο Μπιμπέροβιτς πήγε κι αυτός στη γραμμή των βολών, αλλά αστόχησε. Η μπάλα έμεινε στη Φενέρ στα 13 δευτερόλεπτα. Ο Μέλι με τρίποντο έκανε το 76-78 και ο Ναν πήρε φάουλ για να πάει στις βολές. Ο Αμερικανός έκανε το 76-79 και ο Λεσόρ με φόλου το 76-81, που ήταν και το τελικό σκορ για μια μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό.