Κυρίαρχος για ένα ημίχρονο, δεν του δόθηκε πεντακάθαρο πέναλτι, έμεινε στο μηδέν με τον Ολυμπιακό!

Σε ένα ματς με πολλές φάσεις εκατέρωθεν ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να νικήσει τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ μένοντας στο 0-0 και αγωνιώντας για τον Ιωαννίδη που έφυγε στο πρώτο μέρος με θλάση. Πέναλτι ζητούν οι πράσινοι για ολοφάνερο χέρι του Ρέτσου στο πρώτο ημίχρονο το οποίο δεν ήλεγξε καν στο VAR ο Ζίμπερτ!

To ματς:

Mε αρκετή ένταση από πλευράς Παναθηναϊκού τα πρώτα λεπτά του ντέρμπι με τους πράσινους στο 4′ να απειλούν όταν ο Τετέ πάσαρε στον Μπάλντοκ αυτός έκανε το γύρισμα αλλά ο Τζουριτσιτς δεν κατάφερε να κοντρολάρει. Το παιχνίδι μεταφέρθηκε στο κέντρο και ο Παναθηναϊκός, έχασε ευκαιρία με τον Τζούριτσιτς στο 16′ να πιάνει τρομερό βολ πλανέ στέλνοντας άουτ την μπάλα.

Πέντε λεπτά αργότερα και πάλι ο Παναθηναϊκός έχασε ευκαιρία με τον Ινγκασον να κάνει την κεφαλιά αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ.

Ο Ολυμπιακός απάντησε στο 25′ με σουτ του Έσε που έφυγε άουτ. Ενώ στο 30′ ο Μλαντένοβιτς σε αντεπίθεση σούταρε άουτ. Ο Ολυμπιακός λίγο έλειψε να προηγηθεί με τον Ζέλσον βγάζει τετ-α-τετ τον Ελ Κααμπί, αυτός περνάει τον κίπερ του Παναθηναϊκού και σουτάρει, ο Ίνγκασον διώχνει σωτήρια πάνω στη γραμμή.

Για πρώτη φορά: Καταλάβατε τη μεγάλη αλλαγή στον Σένκεφελντ;
POPULAR NOW Για πρώτη φορά: Καταλάβατε τη μεγάλη αλλαγή στον Σένκεφελντ;

Στο 43′ ο Φώτης Ιωαννίδης πέρασε εκτός με θλάση με τον Σπόραρ να περνά στη θέση του ενώ στο τέλος του ημιχρόνου Ο Τζολάκης αποκρούει αρχικά με το στήθος το πρώτο τελείωμα του Σπόραρ, βγάζει και το δεύτερο του Σλοβένου και ο Τετέ υπό πίεση σουτάρει άουτ.

O Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στην αρχή του δευτέρου μέρους με τον Ολυμπιακό να παίρνει μέτρα και τον Αλόνσο να ρίχνει στο ματς Πελίστρι και Μαξίμοβιτς. Ο Ολυμπιακός εκείνος που έχασε την μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 71ο λεπτό. Καθώς ο Λοντίγκιν απέκρουσε το διαγώνιο σουτ του Μουζακίτη μέσα από την περιοχή, στην εξέλιξη της φάσης ο Ελ Κααμπί δεν μπόρεσε να σκοράρει, υπό την πίεση του Ίνγκασον, ενώ αμέσως μετά ο Κωστούλας αστόχησε από κοντά!

Έχοντας μπει λίγο νωρίτερα στο ματς ο Ουναΐ έχασε τεράστια ευκαιρία στο 77′. Ο Μαροκινός έκλεψε την μπάλα από τον Ορτέγκα μπήκε στην περιοχή σούταρε από διαγώνια θέση, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στο 91′ ο Λοντίγκιν έσωσε τον Παναθηναϊκό όταν απέκρουσε τετ-α-τετ με τον Ντάνι Γκαρθία και διατήρησε το 0-0 που ήταν το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Λοντίγκιν, Μπάλντοκ (75′ Κώτσιρας), Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (65′ Μαξίμοβιτς), Τετέ, Μπακασέτας (75′ Ουναΐ), Τζούριτσιτς (65′ Πελίστρι), Ιωαννίδης (44′ Σπόραρ).

Έμειναν στον πάγκο: Λίλο, Σένκεφελντ, Ζέκα, Μαντσίνι.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ) : Tζολάκης, Κοστίνια (62′ Γκαρθία), Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Μουζακίτης (86′ Μασούρας), Ροντινέι, Ολιβέιρα (46′ Κωστούλας), Μαρτίνς (62′ Βέλντε), Ελ Κααμπί.

Έμειναν στον πάγκο: Παχαλάκης, Πιρόλα, Στάμενιτς, Γιάρεμτσουκ, Ντόη.

Διαιτητής: Ντάνιελ Ζί